Můj příběh

Jsem nepráškující farmaceutka.

Mou vášní je odhalovat skryté souvislosti mezi léky, nemocemi a zdravím.

Ráda vám poradím, jak o své tělo pečovat, abyste byli plně zdraví – pokud možno bez léků.

Můj příběh aneb jak jsem se stala Nepráškující farmaceutkou

Dobrý den,
Jsem Ája Petříková, nepráškující farmaceutka, tedy PharmDr. Alena Petříková, Ph.D.

Dnes už vím, že tělo umí být zdravé i bez léků, že to vše jde jinak. Obrovsky mne naplňuje, že svou odbornost a léta studia farmacie, tedy nemocí, léků a jejich nežádoucích účinků mohu vložit do rukou PRAVDY a ETIKY a moct se čestně sama sobě podívat do očí. A šířit pravdu, kterou mnohé farmaceutické firmy by raději zamknuly do temného sklepa. A asi i mnohé lékárny.

Nyní už vím, že naše tělo, ten nejúžasnější nástroj, který máme, má obrovské samouzdravující schopnosti, když jej budeme dobře živit a zároveň čistit.

Nyní už vím, že strava UMÍ léčit chronická onemocnění a že je normální žít bez léků a v plném duševním i psychickém zdraví a mít dostatek energie na plnění si svých snů.

Jak to všechno začalo?

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu s upřímným přáním více poznat, jak funguje tělo a jak pomáhají bylinky. Místo toho jsem se učila tisíce chemických vzorců léků, jak je vyrábět, jaké mají nežádoucí účinky a jaké všechny možné nemoci světa existují.

Postupně jsem stále více přijímala ultimátnost tvrzení, že na danou diagńozu je ten a ten lék, který sice vyvolá hromadu dalších nežádoucích účinků v těle, ale „to tak prostě je, nebojte se, na to máme další léky, zaplať panbůh!“. Že platí zákony genetiky, že se s některými nemocemi nedá holt nic dělat, jen léčit symptomy.

Já to nejen přijala, ale úplně se s tím ztotožnila a po promoci se vrhla do boje za to, aby každý měl možnost léky brát, jak třeba ulehčit seniorům, aby se jim těch 15 léků dobře pamatovalo a hlavně na ně nezapomínali.

Jezdila jsem na kongresy po celém světě, přednášela na farmaceutické fakultě, byla jsem v mnoha profesních organizacích, v Bruselu zastupovala lékárníky, byla v představenstvu České lékárnické komory, pracovala jsem v lékárně, studovala jsem doktorát, publikovala odborné studie..

Pak přišel zlom..

Přišla mi do cesty kineziologie a údiv z toho, že psychika tak moc ovliňuje zdraví.

Přišly mi do cesty zelené potraviny a údiv z toho, že zdravá strava má velkou moc zbavit tělo dlouhodobého úžívání léků a to nejen jednoho.

S nadšením z nově objeveného světa, o kterém jsme se na farmaceutické fakultě, ani na světových kongresech farmacie neučili, přišla i obrovská FRUSTRACE.

Další kapkou do mého poháru frustrace bylo postgraduální studium farmakoekonomiky, tedy kalkulace toho, zda se na nějakou nemoc daný lék vyplatí pojišťovně hradit nebo ne. Tam jsem zjistila, jak se studie mohou ohýbat, aby výsledky „vyšly“.

Kde je etika? Přiznala jsem si hořkou pravdu, že farmaceutickým firmám jde o léčení pacienta, tedy výdělek a ne o uzdravení člověka. A že lékárna je ekonomicky závislá na prodeji léčiv a doplňků stravy.

Jak mohu být toho všeho součástí, když vím, jak to doopravdy je?

Jak mohu učit nové farmaceuty? Jak mohu vydávat v lékárně tašky plné léků? Jak mohu bojovat za práva lékárníků, když s tím už nesouzním?
Proč se na odborných fórech místo dostupnosti léků neřeší PREVENCE, STRAVA, PSYCHIKA A POHYB?

Měla jsem silný pocit, že udržet si zdraví musí být mnohem jednodušší, že není potřeba se zvyšujícím věkem polykat hromady léků a častěji a častěji navštěvovat lékaře nebo nemocnice.
Netušila jsem, co budu dělat, ale vědela jsem, že v tomto systému už jet nemohu, že bych se nemohla sama sobě podívat do očí.

Díky práci na sobě jsem objevila tajemství psychosomatiky, spojení toho, co máme v hlavě a nemocí v těle či na duši.

Díky zeleným potravinám, ječmeni a chlorelle, jsem na sobě pochopila, že stravou se dá léčit. Že dobře živené a čištěné tělo je prostě zdravé. Že zdravá střevní mikroflóra trénuje zdravý imunitní systém, který pomáhá našemu tělu odolat nemocem.

Svůj odborný mozek jsem nasměrovala k odhalování netušených souvislostí o lécích a nemocí, které farmaceutické firmy pravděpodobně nechtějí, abyste věděli a váš lékař asi ani nezná.

Odhodlala jsem se vystoupit z klasického zdravotnictví a podělit se na svém blogu, ve svých e-boocích o tajemství, jak podpořit své tělo, aby bylo zdravé, o tom, jak předcházet užívání léků a jejich nežádoucím účinkům.