Přináším vám dneska 4 kroky, jak si posílit imunitu.
Pojďme karanténu využít jako šanci na změnu – pro naše tělo i psychiku.
Přiznám se, že já si tu karanténu vcelku užívám:-). Jsme spolu doma, venku bylo do nedávna krásně teplo, upravujeme zahradu, přivezli nám jíl i zeminu, zasadila jsem maliny, chystám se předpěstovat rajčata, založit 3 loučky, udělat vysoké záhony. No prostě mnoho věcí, na které bych si obtížně našla čas.
Když šiji roušky, volám si u toho s přáteli, s rodinou a povídáme si a mě je dobře u srdce hned nadvakrát.
Samosebou bych se mohla strachovat, že můj muž zbankrotuje, protože teď nikdo moc kytky nekupuje a on má od začátku karantény plné auto. Mohla bych se strachovat, že to odněkud chytneme my nebo naši rodiče. Mohla bych být smutná, že mám zrušené všechny přednášky.
Ale nejsem, beru to tak, jak je. Vím, že tu situaci nezměním, tak místo zoufání z ní raději k sobě nechám přijít dary této změny.
Četla jsem moc krásný článek o tom, že nám virus ukazuje, co je v nás a ukazuje v pravém světle i vztahy – k sobě, okolí, ke své práci..
Pojďme to vzít jako příležitost si dát do pořádku své životy, naše priority, vztahy, práci a hlavně tělo a zdraví!
Já koronavirus vnímám jako pozitivní.
Země si oddechla, čistí se vzduch.
Více se staráme o svá těla.
Rodiny jsou více spolu.
Staráme se o své domovy a zahrady.
Nekupujeme zbytečné věci.
Opět dáme zaslouženou úctu zdravotníkům. Myslím v těchto dnech na kolegy lékárníky, kteří jsou každý den ve službě. Kamarádka lékárnice napsala na svůj FB: „Tak se mi v blízké budoucnosti rýsují 2 varianty: 1. Chodit do práce. 2. Onemocnět COVID-19“.
Myslím, že virální (tedy nakažlivé a rychle se šířící) je panika a strach. Je naprosto v pořádku být obezřetní, ale ne v panice! O vlivu stresu na imunitu píši dále.
Doporučuji krásný a uklidňující článek od pana primáře Dlouhého z ústecké nemocnice, kde se vyléčili první tři nemocní.
Z coronaviru se dá vyléčit. Když jej chytnete, můžete mít jen mírné příznaky. Tedy pokud máte v pořádku tělo.
Pojďme ale udělat dopředu vše pro to, abychom to ve zdraví přežili.
Kdy? Hned teď! Čtyři kroky!
Jak jsem už psala ve svém předchozím článku, který mě počtem lajků úplně omráčil (1300!), 70 % imunity leží ve střevech!
Problémem není bakterie či virus, ale živná půda.
Je zásadní, jak je na tom naše živná půda, tedy naše imunitní armáda!
V tlustém střevě (a trochu i v tenkém i slepém střevě) sídlí naše střevní bakterie, naše povedená partička, která cvičí náš imunitní systém.
A když je tato partička unavená a vyhladověná, tak dobře nefunguje.
Takže ty zásoby obyčejných těstovin, konzerv, bílé mouky, co jistě máme doma, ji spolehlivě vyhladoví.
Aby pro nás mohli makat ve dne v noci a vytvářet nám potřebné vitamíny, mít antioxidační efekt, chránit před toxiny a patogeny, musíme jim dát najíst, aby neměli hlad.
Rozhodla jsem se, že sem nasdílím ještě jednu stránku z mého eBooku „Má Tvůj mikrobiom hlad?“, abyste viděli, čím živit svůj mikrobiom.
Je fajn náš střevní mikrobiom podpořit probiotiky, tedy živými prospěšnými bakteriemi. I tady platí zdravý selský rozum.
Pokud si někdo koupí probiotika a dál se živí těstovinami, masem a jablko viděl jen jako symbol na Applu, tak ty svoje dobré střevní bakterie i ty z tobolky umoří stejně hlady.
Chytřejší a vhodnější je udělat si doma kvašené zelí nebo naložit si zeleninu, třeba kimchi, koupit si kvalitní jogurt, zákys (pokud jíte mléčné výrobky), tempeh a další probiotické potraviny. Proč je to chytřejší? Protože ve většině případů do těla dostanete i onu potřebnou vlákninu a vaši mikrokamarádi vám nechcípnou hlady.
No, pojďme ji ale řídit fakt pořádně a poctivě:-). Kromě zdravého střevního mikrobiomu potřebujeme nakrmit své tělo, potřebujeme živiny i pro naše vlastní buňky.
Ve firmě potřebujeme zdravé pracovníky (buňky a orgány) a nástroje, se kterými mohou pracovat (vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty…).
Antioxidanty jsou jako rouška;). Dodávají buňkám ochranu, aby neonemocněly;-).
Antioxidanty pomáhají tělu bojovat proti oxidačnímu stresu.
Ale bacha, oxidační stres je naprosto normální, už jen tím, že tu teď čtete můj článek a dýcháte, tvoří se ve vás volné radikály, které způsobují oxidační stres..
Průšvih ale je, pokud se vymkne kontrole, tedy, když v těle není dostatek antioxidantů, pak v těle spouští zánět, snižuje se imunita, díky němu vznikají rakovinové buňky.
Co je to ten antioxidant?
Kde najdeme antioxidanty a antioxidační enzymy?
Doufám, že se vám to krásně propojuje s jídlem, které potřebují naše střevní bakterie – v téměř všem je i vláknina. Ono jíst zdravě je vlastně celkem jednoduché;).
Prostě pojďme vyměnit kamennou lékárnu za tu zelenou!
A určitě jste už slyšeli, že pro imunitu bychom měli mít dostatek zinku a selenu.
A pro potřebu těla a dobré imunity ještě doporučuji ještě Vitamín D!
A co je ještě fajn pro podporu imunity?
Mít dostatek bílkovin, protože z toho se staví mimo jiné i enzymy a imunitní buňky. Fajn je si dát kvalitní vývar – tím mimochodem nakrmíte i svůj střevní mikrobiom.
Přijímat dostatek kvalitních tuků, ideálně nenasyceným omega 3 a 6 mastných kyselin. Jak to udělat? Jezte mimo jiné semena a oříšky. Já vím, opakují se, ale zase! tím nakrmíte i své střevní bakterie!;).
No konečně se posuneme od jídla k pití. Mnoho lidí pije málo. Kolik je dost? 2-3 litry denně.
Pro podporu imunity a zvlhčování sliznic je fajn pít teplou vodu. Ideálně co nejteplejší. A hned ráno.
Teď na jaře také vřele doporučuji ještě čaj z mladých kopřiv. Podpoříte čištění těla.
A jak víte, já frčím na nápoji z mladého ječmene;).
Pokud na vás něco leze, pijte prohřívající zázvorový čaj nebo bylinkový s medem (mateřídouška, tymián, lípa, černý bez, šalvěj, šípek, heřmánek, …).
Co těla odvodňuje a snižuje pitný režim? Černý čaj, káva, slazené nápoje, alkohol. Co je spíše potravina než nápoj je mléko, kakao nebo cappuccino.
A je fajn pít průběžně během dne a nenechat to až na pocit žízně a nebo to dohánět večer. Chození v noci na záchod dobrému spánku nepřidá a ten naše tělo opravdu potřebuje. Dostatečný pitný režim je důležitý hlavně pro seniory, protože mají snížený pocit žízně a tím pádem jim tělo nepřipomene, že se mají napít.
Dostatečný spánek není luxus – je to základní životní potřeba. Během spánku se regeneruje tělo. Já mám vyzkoušeno, že když dostatečně nespím, tak snadněji onemocním.
A teď, když se život všech smrsknul na práce-nakoupit-domů a odpadly kroužky a koníčky, návštěvy, meetingy, cestování, hospody a restaurace, tak není už na co se vymlouvat.
Možná máte mnoha měsíční nebo mnohaletý deficit. Konečně je i čas na kvalitní spánek (ve tmě a tichu, pokud možno, s minimem modrého světla z počítačů a mobilů před ulehnutím).
Větrejme své domovy. Sníží se tím cirkulace možného viru. A je to prostě fajn mít doma čerstvý vzduch.
Vyvětrejme i sebe pokud možno v přírodě. Tam roušku nosit nemusíte, jen kdybyste se s někým zapovídali. Jinak se stačí usmát a pozdravit na 2 metry a víc. Pamatujme – očním pohledem a úsměvem se virus nepřenáší. Naopak upřímný úsměv a vřelé pozdravení zahřeje u srdce, že je svět ještě v pořádku.
Dýchejme z hluboka až do břicha. Lépe tak okysličíme svou krev a podpoříme imunitní systém.
Pobyt v přírodě zklidňuje, což se nám hodí k následujícímu bodu o stresu. Každá procházka (nebo běh, kolo, brusle) se počítá. Rozpohybuje se lymfatický systém, který pomáhá tělo čistit. To se vám doma na gauči nestane.
A počítá se i pasivní pobyt – sedím na lavičce nebo na pařezu a jen čučím a poslouchám ptáky, šumění větru nebo koukám jak teče řeka nebo hoří oheň. Náš adrenalinový systém si dává šlofíčka, tělo se uvolňuje, mozek vypíná a je nám blaze a mnoho věcí jedno. Taková meditace v přírodě. Udělejme si z tohoto nedostatkového zboží normální praxi.
Karanténa nám rozdává nové karty.
Je tam jedno Eso – šance zpomalit a méně se stresovat. Možnost navrátit se k tomu, co je přirozené – posilovat vztahy v rodině, pečovat o svůj domov a případně zahradu nebo být v přírodě. Z-po-ma-lit. To jsem si pro sebe přála v 2020 a ono se to děje;).
Jsou tam ale i karty Strach a Stres. To jsou zabijáci imunity.
Pokud se chcete inspirovat, jak přeměnit stres na pozitivní a jak se s ním spřátelit, vřele doporučuji shlédnout můj oblíbený TED talk od Kelly McGonidal.
Je na nás, jaké karty budeme hrát. Čemu věnujeme pozornost, to roste.
Nemyslím tím, ale abychom svůj strach potlačovali, když nás pohltí. Mě se osvědčilo se zastavit, opravdu jej procítit, dát mu tu pozornost a pak jej propustit. Uvědomit si svou zranitelnost. Že nejsme páni tvorstva a že se před nemocí chtě-nechtě máme poklonit.
A pak se svobodně rozhodnout, čemu budu věnovat pozornost a co budu posilovat, protože mám možnost volby. S vědomím, že jsem křehká a zranitelná a že i já mohu coronavirus chytit. Nebo kdokoliv v mém okolí.
Mě tahle situace mnohem více vede k tomu dělat to, co mám ráda, kde je mi dobře na duši a mám z toho radost. Momentálně nejvíce vede zvelebování zahrady a domova. A opravdový a vřelý kontakt s kamarády a rodinou. Je to mnohem účinnější než číst příliš mnoho hrozivých zpráv na internetu nebo s karanténou bojovat.
Pokud ale přes to všechno cítíte strach, vřele doporučuji si dodat odvahy a kontaktovat odborníka, třeba zde je prospěšná iniciativa s psychologickou pomocí Dělám, co můžu.
V době karantény jsme se rozhodli nepotkávat se s našimi babičkami a dědečky, abychom je nevystavili možnosti nákazy.
Ale abychom to psychicky zvládli, vytvořili jsme si svůj bezpečný kruh – rozšířili jsme naši pidirodinu o rodinu sousedů, kteří se stýkají jen s námi. Vše je založeno na důvěře. Je to velká úleva, protože naše děti si spolu hrají a my se občas potkáme a úplně normálně si povídáme;-). Náš život plyne vlastně mnohem lépe než před tím.
A kontakt s vlastní rodinou a kamarády udržujeme videochaty a to mnohem častěji než v době předcoronavirové.
Před karanténou jsem chodila na ozdravný kurz Norbekova. Byl to jeden můj splněný sen pro rok 2020.. A hodně mi to dalo do tohoto nového coro-života;).
Princip ozdravy života dle pana Norbekova je prostý – mít úsměv na tváři, uvnitř sebe dobrou náladu a rovné držení těla. Zní to až moc jednoduše, že?
Ale vyzkoušejte si to – zkuste uměle držet úsměv od ucha k uchu, narovat si záda a u toho mít strach. Nejde to. Naše emoce reagují na naše držení těla. A na naše emoce reaguje imunitní systém. A ten v dnešní době rozhodně chceme posílit!
Veselá mysl = půl zdraví – to rčení má podložený věděcký základ, pecka, že?
Navíc na náš úsměv pozitivně reaguje i naše okolí. A v dnešní době rouškové je moc fajn dovednost se umět smát i očima;).
Ale stále platí, co jsem psala o kousek výše – je potřeba nejdříve uznat svůj strach i paniku a svou zranitelnost.
Vnímám to jako tanec – nahoru a dolů – i mě občas zachvacuje strach.. a pak zase radost, kterou si vědomě volím se vší pokorou.
A tak si říkám, že je to prostě jako život sám – nahoru a dolů a pořád dokola. Stejně jako EKG, to je taky nahoru a dolů. Pevná stabilní linka na EKG není přirozená a je známkou smrti.
A je pravděpodobné, že jej v budoucnu chytíme všichni. Jde jen o to, zda budeme mít silnou imunitu a zvládneme léčbu symptomaticky v domácích podmínkách a nebo zda na tom naše tělo není v pořádku a budeme potřebovat odbornou péči zdravotníků.
Mám takový sen – ať co nejvíce z nás má co nejsilnější imunitu, ať tím ušetříme zdravotní systém před přetížením nebo zkolabováním.
Protože pokud by takový kolaps nastal, tak nebudou umírat lidi jen na komplikace způsobené coronavirem, ale i na infarkty mozku či srdce a další onemocnění, protože nebude, kdo by jim poskytl odbornou pomoc.
Navíc vyplývá najevo, že se s pandemiemi coronaviru budeme muset naučit žít, jako s chřipkou. I virus COVID-19 už mutuje stejně jako virus chřipky (velmi obsáhlý, ale také velmi zajímavý článek je Kladivo a taneček). Takže posílení imunity je v současné době více než nutnost.
A jako vítaný vedlejší účinek posílení imunity skrze tyto 4 kroky vidím i to, že klesne počet chronických onemocnění a tím se opět ušetří zdravotní systém.
Jen si to představte, jak by mohl vypadat svět v době pocoronavirové – lidé s vděčností pečující o svá těla a zdraví, o své rodiny a vztahy a o své domovy a zahrady.
Přeji nám všem rozhodnutí k úsměvu a nabušenou imunitu.
S láskou, Ája