Toť nadpis článku v novinách. To že mizí mouka, rýže, konzervy, špagety mě fakt netrápí. Jenom trochu ty luštěniny. Proč? Čtěte dál.
Panika a strach je tu momentálně horší než sám virus. Chci vám předat svůj úhel pohledu a podívat se na to z jiné stránky.
Coronavirus je prozatím smrtelný pro starší lidi a lidi se sníženou imunitou či polymorbiditou (více nemocí dohromady), což samo o sobě je známkou snížené imunity a zánětu v těle.
Kdo vládne angličtinou, zde si můžete přečíst zprávu WHO (Světová zdravotnická organizace). K 29.2.2020 je hlášeno 85 403 případů (1753 nových případů) celosvětově. Od včerejška je v dalších dvou zemích. A od dneška 1.3. 2020 jsou 3 případy i v Česku.
Nejvíce nakažených je v Itálii (888 nakažených a z toho 238 nově), za nimi Něměcko a Francie s 57 nakaženými a Španelsko (32). Co se týče našich sousedů, tak Rakousko má 5 případů a Polsko a Slovensko, nic.
EDIT: Když jsem dopsala tento článek, tak odpoledne přišly nové informace. V Česku jsou ode dneška 1.3. 2020 3 případy. Dva v Praze a jeden v Ústí nad Labem.
Čína uvádí úmrtnost 3,8 %. Odhad celosvětově je 2-3%. Nejvíce se to týká lidí nad 80 let (14,8 %), 70-79 let (8 %), 60-69 let (3 %), 50-59 let (1,3 %) a níž se to pohybuje od 0,4 do 0,2 % a žádné dítě pod 9 let nezemřelo na COVID-19.
I když je COVID-19 vysoce infekční a rychle se šíří, tak podle Číny měli pacienti v 81 % případů lehký průběh. To je pro nás pozitivní zpráva plná naděje. Dá se to přežít!
Je to respirační onemocnění, vyvolává bouřlivou reakci imunitního systému (tzv. cytokinovou bouři). Lék na to není, léčí se jen symptomy a doporučuje se dostatek tekutin, odpočinku a kyslíku. No, prostě jako chřipka.
Hurá, dostávám se k tomu nejdůležitějšímu. PODPORA IMUNITY!
COVID-19 by nás neměl učit strachu, ale tomu, jak se o sebe začít lépe starat – jak podpořit svou imunitu, abychom tuhle bouři přestáli.
Teď se mohu vrátit k tomu, co jsem psala ve svých eBoocích Zdravé tělo, zdravé střevo (zdarma) a Má Tvůj mikrobiom hlad? (placený).
Základem zdravého těla, je zdravý střevní mikrobiom, který trénuje náš imunitní systém ve střevě v tom, kdo je dobrý a nechá ho „projít“ a kdo je zlý a koho je lepší hned zneškodnit. Když nemáme ve střevě zdravou střevní mikroflóru, tohle nemůže fungovat a máme nižší imunitu.
Zároveň má mikrobiom antioxidační účinky, tedy pomáhá snižovat zánět v těle.
Zánět v těle = imunita v pohotovosti. A chronický zánět v těle = hodně vyčerpaný a přetížený imunitní systém v pohotovosti až přecilivělosti.
Je pro mnohé překvapivé, že kdybychom dali dohromady imunitní buňky ve střevě, což se odborně jmenuje střevní lymfoidní tkáň, tak se vytvoří orgán o velikosti jater. To by vás už mohlo přesvědčit o tom, že základ imunity je ve střevě, že?;).
My jsme ve zkoumání mikrobiomu teprve na začátku. Teprve tušíme, jak nesmírně zásadní je pro naše zdraví. Až v poslední době se zjišťuje, co všechno pro nás mikrobiom vytváří (například serotonin, dopamin, vitamíny, antioxidanty, …).
A s nezdravým mikrobiomem je spojeno onemocnění Syndrom propustného střeva.
Co to je? Naše střevní výstelka je tvořena jen jednou vrstvou buněk, které nás chrání od světa venku (tedy uvnitř nás, od střevního obsahu). Tyto střevní buňky mají na sebe velmi těsně naléhat a být nepropustné pro větší částice.
Když je ale ve střevě nerovnováha – často vlivem nezdravého mikrobiomu (díky nezdravé stravě), což vytvoří zánět, tak se buňky bohužel více rozestoupí a pak do těla pronikají molekuly, které tam nemají co dělat a alarmují imunitní systém, což se projeví v celém těle.
A zdravá střevní výstelka = ochrana těla. Stav střevní výstelky odráží stav celého těla. Ty naše střevní buňky se živí např. butyrátem, který vytváří naše střevní bakterie z vlákniny, kterou se živí. Vidíte? Kruh zdraví se uzavírá!;)
Dejte mu najíst!! Tak jednoduché to je!
Naše střevní bakterie se živí rozpustnou a nerozpustnou vlákninou z ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů, semínek – více zde a můžete se mrknout do eBooku Zdravé střevo, zdravé tělo, od strany 24.
Žádné živočišné potraviny neobsahují ani gram vlákniny! Ani cukr, oleje. A dobře na tom není ani bílá mouka a výrobky z ní.
Takže to, že z obchodů mizí trvanlivé potraviny jako je mouka, těstoviny, rýže, špagety, je mi úplně fuk. Tímto si imunitu nikdo nepodpoří, naopak jejich vyšší konzumací podporuje v těle zánět a trápí své střevní bakterie hlady.
Co by mě mrzelo, kdyby zmizelo z obchodů?
Luštěniny, ořechy, semínka, sušené ovoce, celozrnné výrobky. A samozřejmě kvalitní ovoce a zelenina.
Mrzelo by mne, kdyby Green Ways omezilo dodávku zelených potravin, ječmene a chlorelly. Ale to se nestane;).
Na ty já hodně spoléhám, protože vím, že umí podpořit nejen imunitu.
Kromě vlákniny potřebuje náš střevní mikrobiom i antioxidanty, vitamíny a minerály. To najdeme v ovoci, zelenině a v naší rodině i v zelenáčích (které se nekazí a případnou karanténu s nimi krásně přečkáme).
Možná to zní jako reklama na ječmen a chlorellu;). Jo, já jsem za ně opravdu vděčná a v této době mi přináší velký (nejen nutriční) klid.
Bylo prokázané, že naše střevní bakterie reagují na stres těla a snižuje se tím jejich množství.
Díky stresu a strachu hůře dýcháme (menší okysličení), stahují se svaly a tělo se dostává do napětí, nastartovává se adrenalin a zvyšuje se oxidační stres a tím i zánět v těle. Stres snižuje schopnost bílých krvinek ničit bakterie.
A s tím nám zase pomůže výše zmiňovaná procházka v přírodě a případně meditace.
Pojďme dát svým bakteriím najíst;).
Kdy jindy než teď?
S láskou, Ája